Mamy przyjemność poinformować, że Partnerem III bloku podczas V Kongresu Sport Biznes Polska został projekt “Aktywne Miasta” realizowany przez Miasto Bydgoszcz!
Dołącz do grona Aktywnych Miast!
Aktywne Miasta to jedyna w Polsce aplikacja mobilna i dedykowany jej portal internetowy www.aktywne.miasta.pl, które oferują szeroki wachlarz możliwości promocyjnych, społecznych i organizacyjnych dla aktywnych samorządów. To pierwszy tego typu projekt w kraju, który promuje miasta zarówno lokalnie, jak i ogólnopolsko. Nie ma charakteru komercyjnego, jego organizatorem jest miasto Bydgoszcz. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla samorządów, jak i dla indywidualnych użytkowników.
Aplikacja mobilna Aktywne Miasta, stworzona na zlecenie miasta Bydgoszczy, została rozpowszechniona jako bezpłatne, wielofunkcyjne narzędzie dla osób aktywnych. Aplikacja, opracowana na urządzenia IOS i Android, oferuje 18 dyscyplin sportu. Mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Służąc indywidualnym użytkownikom, projekt stanowi jednocześnie platformę wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami w kwestii popularyzacji kultury fizycznej i sportu. Rosnąca liczba miast i użytkowników aplikacji sprawia, że produkt jest permanentnie rozwijany i udoskonalany, aby oferować coraz więcej funkcjonalności. Obecnie na swoich telefonach aplikację Aktywne Miasta ma zainstalowanych blisko 150 tysięcy użytkowników. Aktywne Miasta to także prężnie działające media społecznościowe, przede wszystkim Facebook oraz Instagram.
Co daje miastom udział w projekcie Aktywne Miasta?
- aplikacja stanowi darmowe narzędzie do promocji miasta poprzez udostępnianie zarówno
w aplikacji, jak i na stronie internetowej i mediach społecznościowych informacji o inicjatywach rekreacyjno-sportowych podejmowanych przez miasto; - projekt umożliwia organizację lokalnych rywalizacji, gier miejskich czy udostępnianie tras rekreacyjnych przy użyciu aplikacji mobilnej, która stała się poważną konkurencją dla czołowych komercyjnych aplikacji sportowych;
- projekt aktywizuje mieszkańców w sferze rekreacji i sportu poprzez szeroką ofertę społecznościową aplikacji dla użytkowników. Aktywne Miasta to ciągła interakcja użytkowników poprzez rywalizację pomiędzy użytkownikami, zdobywanie odznak czy udział w konkursach w mediach społecznościowych.
- aplikacja skłania mieszkańców do podejmowania aktywności fizycznej wpływając tym samym na polepszanie kondycji sportowej społeczeństwa;
- projekt umożliwia udział w szeregu ogólnopolskich rywalizacji w różnych dyscyplinach sportu przez cały rok, zapraszając zarówno całe miasta (np. Rowerowa Stolica Polski), jak i indywidualnych użytkowników (np. Rowerowa Stolica Polski, Aktywne Wakacje, Jesienna Rywalizacja Rowerowa) do podjęcia rękawicy i walki o miejsce na podium;
- aplikacja daje samorządom możliwość kreowania polityki rowerowej opartej na „mapie ciepła” tworzonej przez użytkowników aplikacji podczas wykonywanych aktywności;
- współpraca w ramach projektu stworzyła pole do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami w kwestii popularyzacji kultury fizycznej i sportu. Tworzenie ogólnopolskich rywalizacji zachęcających do podnoszenia swoich umiejętności sportowych poprzez współzawodnictwo z innymi osobami wpływa na rozwój współpracy środowisk rekreacyjno-sportowych.
- samorządy otrzymują dostęp do dedykowanego panelu w aplikacji wraz z pełną analityką danych oraz możliwości bezpośredniej komunikacji z mieszkańcami poprzez wysyłkę widomości typu „push”.
- W ramach umów sponsorskich, przygotowywane są materiały promocyjne nt. udziału samorządów w rywalizacji RSP m.in. na portalach onet.pl czy rzeczpospolita.pl
Liczby mówią same za siebie!
Ogromny wzrost użytkowania aplikacji obrazuje przede wszystkim liczba aktywnych urządzeń, na których została zainstalowana aplikacja, w 2018r było to 4 635, w 2019r. – 23 289, w 2020r. – 64 648, w 2021r. – 81 379. W samym 2021 roku wykonano 1 119 300 treningów z użyciem aplikacji, co stanowi ponad 330 procent aktywności z 2020 roku. Łączna liczba kilometrów przebytych w 2021r. wyniosła ponad 19 mln. Dla porównania w 2020 roku było to 6 mln km. Wzrost aktywności to także efekt zwiększenia liczby „aktywnych miast”- samorządów, które postanowiły wziąć udział w projekcie i udostępnić swoim mieszkańcom korzystanie z darmowej aplikacji w ramach działań lokalnych. Aplikacja „Aktywne Miasta” to nie tylko statystyki i wykresy, to przede wszystkim ciągła interakcja użytkowników. W ubiegłym roku korzystający z aplikacji mieli możliwość zdobycia wielu odznak okolicznościowych (261 897 w 2021r.).
Liczba miast uczestniczących w rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski ” wzrosła z 23 w 2019r. do 56 w 2022r. Rowerzyści przejechali łącznie przez miesiąc 8,4 mln kilometrów. W zabawie uczestniczyło ponad 48 tysięcy rowerzystów, który wykonali ponad 506 tys. treningów. Kilometry dla miast w rywalizacji kręcono w 70 krajach na całym świecie m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Indiach, Japonii, Kanadzie, Norwegii czy Brazylii.
Więcej o Aktywnych Miastach na stronie www.aktywne.miasta.pl
Chcesz dołączyć do Aktywnych Miast napisz do nas – kontakt@akywne.miasta.pl lub zadzwoń do nas 668 490 854.
Ostatnie wpisy
SportPro.biz członkiem Stowarzyszenia Sport Biznes Polska
18/12/2024 | 12:30
Runmageddon członkiem Stowarzyszenia Sport Biznes Polska
18/12/2024 | 12:17
KINDER Joy of moving członkiem Stowarzyszenia Sport Biznes Polska
18/12/2024 | 12:11